• Subskrybuj do naszego kanału RSS

Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej-opisz swoje wady

cze 28, 2013 by     Brak Komentarzy    Kategoria:: Aktualności, Rekrutacja, Rozmowa kwalifikacyjna

shutterstock_19221199

 

 

Niektórzy twierdzą, że Polacy bardzo lubią narzekać. Jednak na rozmowie kwalifikacyjnej zależy nam na tym, żeby pokazać się z jak najlepszej strony, stąd tyle trudności sprawia nam odpowiedź na pytanie o nasze wady.

Przede wszystkim chcemy Was uspokoić – tak samo, jak ludzie dobierają się w związki i dla jednych zaletą będzie zamiłowanie do hucznych imprez, a dla drugich relaksowanie się w domu przy muzyce jazzowej, tak samo w przypadku różnych pracodawców te same cechy mogą być zarówno wadami, jak i zaletami. Chodzi po prostu o to, żeby dobierać sobie partnerów, przyjaciół czy współpracowników na zasadzie podobieństw, a nie totalnych przeciwieństw. Dlatego traktujcie pytanie o wady jako szansę na rozpoznanie, czy zarówno Wy będziecie w danej firmie szczęśliwi oraz czy oni będą szczęśliwi z Wami. Nie radzimy więc kłamać, bo z pewnością po jakimś czasie prawda wyjdzie na jaw.

Ze względu na to, że każda zaleta może być dla różnych ludzi wadą, a wada – zaletą, radzimy mówić o takich cechach, które w jak najmniejszym stopniu mają związek z pracą, o którą aplikujecie. Przykładowo, jeśli chcecie zostać księgową, a za swoją wadę uznacie brak umiejętności dogadywania się z małymi dziećmi, to najprawdopodobniej większość rekruterów uzna, że nie będzie mieć to wpływu na Waszą pracę. Jeśli natomiast o tej samej wadzie powiecie, gdy staracie się o pracę w marketingu, to może już zajść podejrzenie, że nie jesteście wystarczająco kreatywni, by wymyślić ciekawe zabawy lub nie jesteście otwarci na ludzi. Oczywiście Waszą osobowość rekruter powinien poznać nie tylko przy okazji tego jednego pytania, ale na podstawie całej rozmowy kwalifikacyjnej, jednak czasami dwóch kandydatów różnicują drobne szczegóły i warto wcześniej rozważyć najbezpieczniejszą odpowiedź na tego typu pytania.

Nie należy jednak wpadać w panikę i przesadę. Każdy z nas ma w sobie jakieś cechy, które chciałby zmienić lub takie, których nie lubią w nas inni ludzie. Dlatego zawsze możemy też powiedzieć o takich aspektach, które w sobie zmieniamy lub już zmieniliśmy – chodzi o to, żeby wykazać się samoświadomością i gotowością do podejmowania wyzwań. Możemy więc powiedzieć, że nasz angielski jest biegły, ale nasz niemiecki wymagał odświeżenia i w związku z tym oglądałeś ostatnio wiadomości po niemiecku. Podobnie w przypadku naszych cech osobowości – na przykład, że kiedyś nie umiałeś rozładować stresu, ale potem zacząłeś regularnie chodzić na basen i to jest Twój sposób na odreagowanie.

 

Masz coś do powiedzenia? Śmiało zostaw swój komentarz!

XHTML: Możesz użyć tych znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[ Nie umiem przeczytać napisu ]